Pārāk daudz juristu-pārāk maz elektriķu un galdnieku

Vakar Nacionālās apvienības frakcijā tikāmies ar Izglītības ministra amata kandidātu Vjačeslavu Dombrovski.Sliecos šo kandidātu atbalstīt, jo topošais ministrs ir apņēmības pilns pievērsties profesionālās izglītības jautājumiem. Šī būs ministra prioritāte NR.1.

Uzskatu, ka šī brīža Latvijas tautsaimniecības struktūra ir uzbūvēta ar pārlieku lielu humanitārās izglītības īpatsvaru jeb "pārāk daudz juristu-pārāk maz elektriķu un galdnieku". Šī brīža profesionālās izglītības apmācības procesam būtu jāiet roku rokā ar menedžmenta/mārketinga padziļinātu apmācību. Jaunietim, kurš iegūst galdnieka profesiju ir jābūt spējīgam saskatīt savas izgatavotās preces pārdošanas iespēju. Un tas ir nepieciešams visos profesionālās izglītības sektoros.

Minēšu piemēru no savas pieredzes. 2012.gadā, pasūtot savai ģimenei tautastērpus, atradām meistaru Cēsīs un to pagatavošanas laiks bija vairāki mēneši. Kādēļ? Šuvēji noslogoti un milzīgs pieprasījums .Pirms manis rindā bija vairāki cilvēki, bet pēc pāris mēnešiem aiz manis jau desmit. Lūk, kaut neliels piemērs, bet iespēja izveidot profesionālās izglītības ieguvējam-šuvējam savu nelielu biznesu.

Pirms divām nedēļām apmeklēju Vācijas profesionālo skolu, kurā mācās 4000 jaunieši. Vairāki no šīs skolas absolventiem vēlāk ir kļuvuši par izciliem inženieriem un konstruktoriem. Kādēļ? Jo tikai praktiskā darbā galdnieks var saskatīt iespēju konstruēt nākotnes iekārtu, kura būs vēl ražīgāka vai efektīvāka. Šeit arī atbilde uz to, kādēļ Vācijā ir tik spēcīga mašīnbūve. Nākotnes Latvijai ir jābalstā uz reālu un veselīgu tautsaimniecības struktūru. Uz ražošanu. Nelieliem, bet kvalitatīviem un konkurētspējīgiem uzņēmumiem.

Atliek vien novēlēt mums visiem izdošanos!

Iet atpakaļ