Latvijas reģionālā izaugsme. Nedēļa nr. 42

Romāns Naudiņš: Stipri reģioni - stipras valsts pamats!
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apkopotie jaunumi par izaugsmi Latvijas reģionos.

 

Talsu novada Sasmakas ezerā un Lubezerā ielaisti 16 000 zivju mazuļu

Divās ūdenstilpnēs Talsu novadā - Sasmakas ezerā un Lubezerā - ielaisti 16 000 līdaku mazuļu. Zivju resursi abos ezeros papildināti ar Eiropas Zivsaimniecības fonda atbalstu. Sasmakas ezerā ielaisti 9000, bet Lubezerā - 7000 līdaku mazuļu, kas atvesti no Rūjas zivju audzētavas.

Sasmakas ezerā un Lubezerā ir atļauta mehāniskā zveja, tādēļ dalība šādos projektos ir ļoti nepieciešama, lai atjaunotu zivju resursus abās ūdenstilpnēs. Šī ir jau trešā reize, kad šajos ezeros tiek atjaunoti zivju resursi.

Projekta kopējās izmaksas bija 5000 eiro, no kuriem 3800 eiro bija ES līdzfinansējums, bet 1200 eiro - Talsu novada pašvaldības ieguldījums.

Ar Eiropas Zivsaimniecības fonda atbalstu tiks īstenots arī projekts, kas paredz iegādāties laivu ar motoru, tādējādi atvieglojot inspektoru darbu. Uzraudzību veiks pašvaldības policists kopā ar pašvaldības Komunālās nodaļas speciālistu.

 

Gulbenes novadā pirmos iemītniekus uzņem moderns sociālās aprūpes centrs

Otrajā oktobra nedēļā pirmos iemītniekus uzņēma sociālais aprūpes centrs "Siltais" Līgo pagastā, kas iekārtots par pašvaldības budžeta līdzekļiem rekonstruētajā bijušās Siltāju pamatskolas ēkā. Nu tā ir atdzimusi no jauna un ieguvusi jaunu statusu. Šobrīd uz "Silto" jau ir pārcelti visi 19 Jaungulbenes sociālā aprūpes centra klienti.

Ir noslēgusies ēkas rekonstrukcijas pirmā kārta, kurā iekļauti 1. un 2.stāva remontdarbi, savukārt otrajā kārtā - 3.stāva remonts, jumta un fasādes renovācija, kam jānoslēdzas līdz šā gada novembra beigām. Jāpiebilst, ka 3.stāvā notiekošie remontdarbi netraucēs aprūpes centra klientiem.

Līdz nepazīšanai pārvērstajās bijušās skolas telpās sociālā aprūpes centra klientiem tiks nodrošinātas visas nepieciešamās vajadzības. Šī ir modernākā sociālās aprūpes iestāde novadā.

Sociālā aprūpes centra 24 istabās varēs izvietot 51 iemītnieku. Katrā stāvā ir sanitārais mezgls, pieejama gan duša, gan vanna. 1.stāvā ir arī sauna, moderna virtuve, mēbelētas istabiņas un māsu aprūpētāju istaba. Ēka ir pielāgota cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī nodrošināta iespēja pārvietoties ar liftu. 2.stāvā ir liela atpūtas telpa un lasītava. Pēc remontdarbiem 3.stāvā, arī tur būs atpūtas telpa.

Sociālā aprūpes centra apkārtne ir klusa un mierīga. Ir uzstādīts āra apgaismojums, kas līdz šim nav bijis. Pie ēkas ir izveidota terase ar guļbūves galdu un soliem, kā arī ierīkots dārzs, kur tiks izaudzēti dārzeņi iemītnieku vajadzībām.

Sociālajā aprūpes centrā "Siltais" mitināties ne tikai Jaungulbenes sociālā aprūpes centra klienti, bet arī tie Gulbenes novada iedzīvotāji, kas gaida rindā, lai varētu izmantot sociālā atbalsta iestādes pakalpojumus. Piedāvājumu šeit uzturēties izteiksim arī kaimiņu novadu iedzīvotājiem.

 

Valmieras pašvaldība iegādāsies divus elektromobiļus

Lai veicinātu siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu, Valmieras pilsētas pašvaldība ir noslēgusi līgumus par divu elektromobiļu iegādi darba vajadzībām.

Atbilstoši atklātā konkursa rezultātiem par zemāko cenu līgums ir noslēgts ar SIA "Moller Auto Latvia" par vieglā pasažieru automobiļa "Volkswagen e-up" piegādi 26 820 eiro apmērā un ar SIA "Mile Auto" par vieglā kravas automobiļa "Citroen Berlingo III FG Elektro FG" piegādi 33 630 eiro apmērā. Valsts budžeta programma Klimata pārmaiņu finanšu instruments (KPFI) līdzfinansē 18 500 eiro no katras automašīnas cenas.

Iespēju darba vajadzībām iegādāties divus elektromobiļus Valmieras pilsētas pašvaldība ieguva, piedaloties VARAM izsludinātajā finansēto projektu atklātajā konkursā "Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana transporta sektorā - atbalsts elektromobiļu un elektromobiļu uzlādes infrastruktūras ieviešanai".

Konkursa mērķis ir veicināt siltumnīcefekta gāzu samazināšanu, atbalstot tādu transportlīdzekļu ieviešanu Latvijā, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas un kuru siltumnīcefekta gāzu emisijas ir 0.

Paredzēts, ka elektromobiļu nobraukums starp pilnas uzlādes reizēm būs līdz pat 160 kilometriem (KM). Arī elektromobiļu ekspluatācijas izmaksas ir būtiski zemākas nekā automašīnām ar iekšdedzes dzinējiem. Automašīnas uzlādei nebūs nepieciešams iegādāties īpašu uzlādes staciju, jo uzlāde notiks no elektrības pieslēguma rozetēm pašvaldības saimnieciskajās garāžās.

Vieglo kravas elektromobili ikdienas darba vajadzībām izmantos Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvalde. Savukārt vieglo pasažieru elektromobili - aptuveni 30 darbinieki no dažādām pašvaldības struktūrvienībām. Piemēram, Valmieras pilsētas būvvalde, apsekojot dažādus objektus, Valmieras Sociālais dienests, dodoties pie klientiem, Informācijas tehnoloģiju nodaļa tehniskā atbalsta nodrošināšanai 32 pašvaldības iestādēs u.c.

Projekta kopējās ieviešanas izmaksas ir 60 450 eiro, tai skaitā attiecināmās izmaksas 56 495,01 eiro, no kurām KPFI finansējums ir 65,49% jeb 37 000 eiro.

 

Liepājā notiks starptautisks uzņēmējdarbības forums

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Liepājas pilsētas domi 13.novembrī Liepājā organizēs starptautisku uzņēmējdarbības forumu.

Forums tiek rīkots, lai veicinātu Liepājas un reģiona atpazīstamību ārvalstu uzņēmēju vidū, piesaistot investīcijas un veicinot ārvalstu uzņēmumu sadarbību ar vietējiem uzņēmējiem.

Starptautiskajā uzņēmējdarbības forumā piedalīsies ārvalstu un vietējie eksperti un uzņēmēji ar mērķi dibināt kontaktus, pārrunāt paplašināšanās iespējas ārvalstu tirgos un dalīties pieredzē, kā sekmīgi darboties Liepājā.

Paneļdiskusijās piedalīsies gan Latvijas uzņēmumu, gan ārvalstu investoru pārstāvji. Paneļdiskusiju galvenās tēmas būs "Pilsētu mārketings un to nākotne tuvākajos 20 gados", "Biznesa iespējas ražošanas un transporta industrijas uzņēmumiem" un "Tūrisma un veselības biznesa iespējas Liepājā".

 

Bauskas novads lems par pāreju uz šķeldas apkures sistēmu

Bauskas novada pašvaldībai piederošais centralizētās apkures nodrošinātājs - SIA "Bauskas siltums" pašvaldību iepazīstinājis ar sagatavoto šķeldas apkures katla izbūves projektu, kam paredzēts piesaistīt ES finansējumu.

Saskaņā ar projektu šķeldas apkures katlu iespējams izbūvēt tajā pašā katlumājā, kur patlaban ir gāzes apkures katls, taču ēkai būtu nepieciešama rekonstrukcija. Jaunā katla iegādes un izbūves projekts finansējumā varētu svārstīties ap diviem miljoniem eiro, taču par precīzākām izmaksām pagaidām esot pāragri runāt.

Projekts paredz ES struktūrfondu finansējumu 50% apjomā no attiecināmajām izmaksām. Turklāt šķeldas apkures katla iegāde ļautu kompensēt SIA "Windau" tarifa augšanu un citas izmaksas, kas, iespējams, pasargātu Bausku no apkures tarifu kāpuma, tāpēc pagaidām jauna tarifa aprēķini atlikti.

Šķeldas katla iegādes projektu šomēnes plānots izvērtēt Bauskas novada domes komitejās un pēc tam arī lemt par to domes sēdē.

 

Mārupē notiks pirmais Vislatvijas reģionālo uzņēmēju biedrību kongress

Šā gada 7.novembrī Mārupē uz pirmo Vislatvijas reģionālo uzņēmēju biedrību kongresu pulcēsies uzņēmēji no 26 Latvijas novadiem un pilsētām. Reģionu uzņēmēji tiksies, lai debatētu par Latvijas reģionu attīstību, spriestu par Eiropas Savienības (ES) fondu pieejamību uzņēmējiem, uzņēmēju un pašvaldību sadarbības jautājumiem, kā arī citiem Latvijas reģionos strādājošajiem uzņēmējiem būtiskiem jautājumiem.

Kongresā aicināti piedalīties pašvaldību vadītāji un uzņēmējdarbības atbalsta speciālisti no visas Latvijas, valsts tautsaimniecības politikas veidotāji - Saeimas deputāti un uzņēmēju nevalstisko organizāciju - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) un Latvijas Darba devēju konfederācijas vadība, kā arī ekonomikas jautājumu pētniecības institūtu pārstāvji.

Kongresā piedalīsies reģionālās uzņēmēju biedrības un klubi no Alojas, Alūksnes, Babītes, Balviem, Bauskas, Cēsīm, Daugavpils, Grobiņas, Jēkabpils, Jelgavas, Jūrmalas, Ķekavas, Liepājas, Limbažiem, Līvāniem, Ludzas, Mārupes, Ogres, Priekules, Rēzeknes, Rīgas, Salaspils, Siguldas, Talsiem, Tukuma un Valmieras pilsētām un novadiem.

 

Iet atpakaļ