Pašvaldībām jādod iespēju būvēt dzīvojamās mājas

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš uzskata, ka reģionu pašvaldībām ir jābūt iespējai Valsts kasē aizņemties līdzekļus, lai celtu jaunas dzīvojamās mājas.

Apbraukājot visas Latvijas pašvaldības, viņš secinājis, ka pašvaldībās trūkst dzīvojamā fonda, ko piedāvāt iedzīvotājiem, jo sevišķi tiem, kuri interesējas par iespēju atgriezties savā pašvaldībā vai pārcelties uz turieni no cita reģiona vai pat no citas valsts.

Ministrs aģentūrai LETA atzina, ka ir nepieciešams veikt grozījumus normatīvajā regulējumā, kas ļautu pašvaldībām aizņemties līdzekļus, lai savā teritorijā izveidotu dzīvojamās mājas. Tās gan nebūtu sociālās mājas, bet gan tādas, ko var piedāvāt īrei, tādējādi atpelnot ieguldītos līdzekļus. Turklāt šāda aizņemšanās iespēja būtu jāparedz tikai reģionu pašvaldībām, nevis tām, kuras atrodas Pierīgā, uzskata ministrs. "Pierīgas pašvaldības pašas nav laimīgas par lielo iedzīvotāju skaitu, kas rada lielu noslogojumu infrastruktūrai," pauda ministrs.

Viņaprāt, situācija ar dzīvojamo fondu ir jāmaina, jo tas ir tikpat aktuāls jautājums kā darbavietu radīšana reģionos. Proti, ja cilvēkiem nebūs, kur dzīvot, viņi nepārcelsies uz reģioniem un darba vietas netiks aizpildītas. Turklāt mūsdienās cilvēkiem prasības ir augušas un ir vēlme dzīvot kvalitatīvā dzīvesvietā. "Neviens vairs nebūs ar mieru naktī iet uz ķemertiņu ārpus mājas," nosmēja ministrs.

Protams, pašvaldībās dzīvojamās ēkas ir, bet tās ir celtas padomju laikos un vairs neatbilst mūsdienu prasībām. Pēc ministra domām, ir jāceļ jaunas ēkas, bet vecās ir jājauc nost. Turklāt daļa no tām jau patlaban esot pussabrukušas.

"Patlaban dzīves apstākļi laukos nav tādi, kas piesaistītu jaunās ģimenes pārcelties uz tām," secinājis politiķis. Tāpēc vieglāk būtu piešķirt pašvaldībām aizdevumu, nekā cerēt, ka cilvēks pārcelsies uz kādu mazo pašvaldību un pats par saviem līdzekļiem uzbūvēs māju.

Patlaban gan ministrija vēl nav sagatavojusi grozījumus normatīvajā regulējumā, lai situāciju mainītu. Visticamāk, tas tikšot atstāts mantojumā jaunajam ministram pēc vēlēšanām.

2014-09-22

Ella Valtmane, LETA

 

Iet atpakaļ