Tautsaimniecības komisijas pēdējā pusgadā padarītais – vietējo iedzīvotāju un uzņēmēju interesēs

Lauksaimniecības zemes pircējiem jāprot valsts valoda

Ieviestas stingrākas prasības ārzemniekiem, kuri pērk lauksaimniecības zemi Latvijā, - jāprot latviešu valoda.

Zemi nedrīkst izmantot spekulācijām. Tautsaimniecības komisijas ideja bija izskaust iespējamās krāpniecības. Šai iniciatīvai nepārtraukti bija stipras pretreakcijas. Pat Zviedrijas vēstnieks pirms balsojuma Saeimā ieradās parlamentā un mēģināja pārliecināt deputātus par pretējo. Nacionālo apvienību viņš nespēja apvārdot, bet citus politiķus gan diemžēl.

Ieviesām arī citus noteikumus, lai atvieglotu zemes nomāšanu un lai vieglāk būtu strādāt arī Latvijas Zemes fondam, atbalstot vietējos lauksaimniekus.

Plašāk jāuzrauga atkritumu pārvadājumi

Pēc komisijas iniciatīvas pilnveidota atkritumu apsaimniekošanas sistēma:

  • Strādājam pie plašākas uzraudzības sadzīves atkritumu pārvadājumiem Latvijā;
  • Atkritumu apsaimniekotājiem pieprasīs naudas garantijas krīzes situāciju novēršanai;
  • Izskaudīs šīs nozares darbības tā sauktajā pelēkajā zonā.

Apjomīgas izmaiņas piedzīvojis Komerclikums

Uzlabota darba vide uzņēmējiem: atvieglojumi pamatkapitāla palielināšanā, akciju iegūšanā un turēšanā; vienkāršāka dažādu lēmumu noformēšana; citas izmaiņas birokrātiskā sloga mazināšanai uzņēmējiem.

Taksometru aplikācijas – turpmāk brauciena apmaksa tikai ar karti

Regulēta tā sauktā kopbraukšana. No nākamā gada marta līdztekus taksometriem savus pakalpojumus varēs piedāvāt arī privātie autovadītāji. Šādu pakalpojumu varēs pieteikt tikai elektroniski un apmaksāt vienīgi bezskaidrā naudā. Šoferiem, kuri šādi pelnīs naudu, būs jāreģistrējas un jānodod atskaites Valsts ieņēmumu dienestam.

Nē alus “divlitrenēm” veikalos

Lai mazinātu alkohola patēriņu, no nākamā gada 1.aprīļa veikalos stiprinātais alus un dažādi krāsainie kokteiļi lielajās plastmasas pudelēs vairs nebūs pieejami.

Jau iepriekš ar Nacionālās apvienības atbalstu tika panākts, ka jaunieši līdz 18 gadu vecumam nevar nopirkt enerģijas dzērienus. Nacionālā apvienība arī turpmāk piedāvās virkni citu priekšlikumu veselīgam dzīvesveidam. “Veselā miesā – vesels gars!”

Mašīnām tehniskā apskate retāk un vieglās automašīnas kā sabiedriskais transports

Jaunākām automašīnām tehnisko apskati var veikt ik pēc diviem gadiem. Izmaiņas veiktas, ņemot vērā iedzīvotāju ideju pagarināt šo termiņu.

Savukārt reģionos ar mazu pasažieru skaitu, lai nebūtu jāslēdz autobusu reisi, varēs izmantot arī vieglās automašīnas. Samazināsies izmaksas, kas valstij jākompensē pārvadātājiem.

Saražotās elektroenerģijas stingrāka uzraudzība

Pēc skandāla ar koģenerācijas stacijām ekonomikas ministram turpmākos četros mēnešos komisijai jāsniedz atskaites, kā arī politisks izvērtējums par līdzdalībniekiem šajās shēmās.

Lai „zaļās enerģijas” aizsegā nenotiktu blēdības un iedzīvošanās uz sabiedrības rēķina, Tautsaimniecības komisija un es personīgi šo jautājumu uzraudzīsim.

“Pats svarīgākais, lai mājsaimniecībām nepieaugtu elektrības cenas. Patlaban situācija ir nepieņemama un noziedzīga. Atsevišķās ministrijās birokrātija ir uzbūvējusi savas karaļvalstis, aizmirstot, ka ministrijām jākalpo, nevis savējo shēmām, bet gan tautas interesēm.”

Citas svarīgas aktualitātes

Tautsaimniecības komisija pēdējā laikā arī daudz sekoja līdzi vides aizsardzības, tranzīta un loģistikas nozares aktualitātēm. Darba kārtībā ir virkne citu likumprojektu un iniciatīvas, kas skar reģionālo politiku, tūrismu, mežsaimniecību, rūpniecību, enerģētiku un informācijas tehnoloģijas.

Decembrī uzsāksim darbu pie dzīvojamo māju būvniecības programmas izstrādes, lai Latvijas iedzīvotāji, ģimenes ar bērniem varētu atgriezties vai turpināt savu dzīvi reģionos. Cilvēkiem ir jāpiedāvā iespēju dzīvot jaunā mājoklī. Tas veicinās reģionālo attīstību novados un reģionu pilsētās. To var paveikt tikai ar valsts atbalstu un jaunu mājokļu programmu.

 

Romāns Naudiņš,

Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs,

12.Saeimas deputāts

Iet atpakaļ