Romāns Naudiņš: Valmieras Siltuma infrastruktūras ieķīlāšana ārvalstu bankā ir nepieņemama

Autors: TB/LNNK Valmieras grupa.

22.septembrī, Valmieras domes sēdē tika lemts jautājums par A/S „Swedbank” izsniegtās kredītlīnijas palielināšanu SIA „Valmieras Siltums”. Deputāti lēma kredītlīniju palielināt līdz 450 tūkstošiem latu. Lēmumu par kredītlīnijas palielināšanu neatbalstīja deputāts Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK), kas asi kritizēja ieceri aizņemties ārvalstu komercbankā. R.Naudiņš mudināja pašvaldību pārkreditēties valsts bankā, lai izslēgtu stratēģiski svarīgas infrastruktūras ieķīlāšanu privātai bankai.

„Uzskatu, ka turpmākā kredītlīnijas palielināšana SIA „Valmieras Siltums” ārvalstu komercbanku ietvaros nav iespējama. Kredītlīnijas palielināšana attiecīgi prasa uzņēmuma aktīvu ieķīlāšanu par labu A/S „Swedbank”. Tas apdraud Valmieras Siltuma saglabāšanu kā pašvaldības uzņēmumu nākotnē. Šobrīd Valmieras patērētāju parāds par siltumu ir sasniedzis 786 000 latu. Valmieras mēram Inesim Boķim jāuzņemas iniciatīva un Valmieras Siltuma kredītlīnija jāpārnes uz kādu no Latvijas valstij piederošu banku (Hipotēku un Zemes banka vai Citadele) vai Valsts kasi. Sadarbība ar valsts banku vienmēr būs elastīgāka kritiskās situācijās. Savukārt privāts ir privāts. Tas vienmēr domās par peļņu un maksimālā labuma gūšanu,” saka deputāts Romāns Naudiņš.

SIA „Valmieras Siltums” nodrošina tikai siltuma pārnešanu no ražotāja līdz patērētājam. Siltumu ražo SIA „Valmieras Enerģija”. Uzņēmuma kontrolpakete pieder privātam biznesam, kas Valmieras pašvaldības ietekmi uz to praktiski izslēdz. SIA „Valmieras Siltums” šobrīd atrodas starp diviem dzirnakmeņiem. No vienas puses patērētājs, no otras ražotājs.

Romāns Naudiņš piebilst: „Kredītlīnijas pārnešana uz valsts banku ļautu pelnīt procentu maksājumus valstij. Lai arī procentu likmes valstij ir nedaudz lielākas, tomēr nauda paliek valsts maciņā, bet Skandināvu banku peļņa nonāk Zviedru pensionāru maciņos. Turklāt pilsētai stratēģiski svarīgu siltuma pārnešanas infrastruktūru ieķīlāt ārvalstu komercbankā ir bīstami.”

Domes sēdē Naudiņš aicināja pašvaldību izvērtēt iespēju turpmāk Valmieras domes norēķinu kontu izvietot kādā no valsts bankām.

„Valmieras domes un visu pašvaldības uzņēmumu konti būtu jāizvieto valsts bankā. Lai komercbankas apkalpo privātpersonas un privātuzņēmējus, bet pašvaldībai un tai saistītiem uzņēmumiem ir jāizmanto valsts banka. Pietiek „barot” ārvalstu kapitālu. Esmu analizējis pašvaldības uzņēmumu kontu izvietojumu komercbankās. Dominē SEB banka un Swedbnka, ” teica deputāts Romāns Naudiņš.

Pret kredītlīnijas palielināšanu balsoja Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK). Par balsoja pārējie deputāti, tai skaitā Valmieras domes deputāti, kas ir augsti stāvošas amatpersonas SEB un Swedbank.

Iet atpakaļ