TB/LNNK: visi piedāvātie nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas varianti ir sociāli netaisnīgi

Autors: TB/LNNK birojs.

Apvienība „Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK neatbalsta nevienu no Finanšu ministrijas piedāvātajiem un valdības sēdē izskatāmajiem nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanas variantiem dzīvojamajām platībām, pēc būtības tos visus uzskatot par sociāli netaisnīgiem.

„Neskatoties uz mūsu vairākkārtējiem priekšlikumiem diferencēt nodokļa likmes atkarībā no dzīvokļa vai ēkas izmantošanas veida - proti, no tā vai īpašums ir iegādāts spekulatīvos nolūkos un tagad stāv tukšs, vai arī tas ir iegādāts ģimenei dzīvošanai, Finanšu ministrija nevienā no piedāvātajiem variantiem šo principu nav ievērojusi", atzīst TB/LNNK priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš.

 

Viņš arī norāda: „Lai gan pavirši raugoties pirmajā brīdī Finanšu ministrijas piedāvājumā taisnīgāks varētu šķist modelis, kas paredz ar nodokli neapliekamo dzīvojamās platības minimumu, tā īsti nav. Arī šādā gadījumā lielākie ieguvēji būtu nevis ģimenes ar bērniem, bet gan nekustamā īpašuma spekulanti un nekustamā īpašuma burbuli veicinājušās komercbankas, kuru bilancē tagad ir daudzi neapdzīvoti dzīvokļi un mājas. Atgādināšu, ka šobrīd juridiskām personām, kurām pieder ekspluatācijā nenodoti mājokļi, vispār nav jāmaksā NĪN, un to neparedz arī neviens no Finanšu ministrijas piedāvātajiem jaunajiem modeļiem".

„Līdz ar to visi valdības lemšanai piedāvātie NĪN piemērošanas varianti nekādā gadījumā nav uzskatāmi par balstītiem ilgtermiņa pieejā Latvijas nodokļu sistēmai. Mūsu apvienība jau daudzas reizes ir uzsvērusi - šobrīd tā ir sociāli netaisnīga, jo neproporcionāli liels nodokļu slogs tiek uzlikts darbaspēkam, sociāli mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām un topošajam vidusslānim, bet spekulatīvā kapitāla pārstāvjiem te ir gandrīz vai paradīze. NĪN piemērošana jebkurā no Finanšu ministrijas piedāvātajiem variantiem šo tendenci tikai pastiprina", atzīst G. Bērziņš.

Iet atpakaļ