Ekonomiskās sankcijas pret Baltkrieviju ir nepieņemamas

Romāns Naudiņš, 11.Saeimas deputāts, Nacionālā apvienība VL!-TB/LNNK

Kārtējo reizi ir saasinājušās Eiropas Savienības attiecības ar Baltkrieviju. Šoreiz situācija ir tik nopietna, ka Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs A.Teikmanis aicina Latvijas uzņēmējus būt gataviem ekonomisko sankciju piemērošanai pret Baltkrieviju. Būt gataviem! Ko tas nozīmē komercdarbībai? Gluži vienkārši- investīciju pilnīgu vai daļēju zaudēšanu, noieta tirgus daļas zaudēšanu. Sliktākajā gadījumā bankrotu. Baltkrievija ir otrs lielākais Latvijas tirdzniecības partneris ārpus Eiropas Savienības. Latvijai preču apgrozījums ar Baltkrieviju 2011.gadā pārsniedzis divus miljardus eiro.

Ekonomiskās sankcijas pret Baltkrieviju, kuras aktīvi atbalsta Rietumeiropa, mūsu valstij nav pieņemamas. Un tas Latvijas Ārlietu ministrijai ir jāpauž skaļi. Tik skaļi, lai beidzot Eiropas Savienība sadzird arī par Latvijas lauksaimniecībai negodīgām subsīdijām. Ne spāņiem, ne grieķiem un citiem Vidusjūras reģiona „siestas” dzīves stila piekopējiem nav jādzīvo kaimiņos ar Baltkrieviju, nav jāpārkrauj baltkrievu kravas Latvijas ostās, nav jāpārstrādā Baltkrievijas kokmateriāli, kūdra, minerālmēsli un citas preču grupas, kuras Latvija eksportē, pateicoties Baltkrievijas izejmateriāliem. Simtiem darbavietu var būt daļēji vai pilnībā apdraudētas gan Latvijā, gan kaimiņzemē Baltkrievijā. Aiz tām stāv ģimenes, bērni, jaunā paaudze. Ko vēlamies panākt? Lai Latviju pamet kārtējie ekonomiskie bēgļi?

Cienīga un valstiska ir Somijas prezidenta Sauli Nīniste pozīcija. Somijas prezidents uzskata, ka nav jāiejaucas citu valstu iekšējas lietās, ja Somijas tautai un valstij tas ir ekonomiski neizdevīgi. „Mūsu tautas un valsts intereses stāv pāri visam,” tā Somijas prezidents.

Jāņem vērā, ka Latvija ir līdzvērtīgs Eiropas Savienības partneris. Latvijas intereses ir arī Eiropas Savienības intereses attiecībām ar Baltkrieviju. Neļausim sevi nospiest zem Briseles „tupeles”, bet gan piecelsimies un skaidri pateiksim: „Mēs kategoriski iebilstam sankcijām pret Baltkrieviju!”

Iet atpakaļ